Al meer dan 200 jaar Algemene Rekenkamer

De Algemene Rekenkamer bestaat al meer dan 200 jaar. Koning Willem I is de oprichter van de Algemene Rekenkamer. Dit gebeurde in 1814.  

Sinds dat jaar staat de taak van de Algemene Rekenkamer in de grondwet. De grondwet is de wet die de basis is voor alle andere wetten in Nederland.

De Algemene Rekenkamer is belast met het onderzoek van de inkomsten en uitgaven van de rijksoverheid.

De rijksoverheid moet zich goed verantwoorden over de inkomsten, uitgaven en het inzetten van wettelijke bevoegdheden.

Willem I
Koning Willem I. Portret eigendom Koninklijke verzamelingen.

Het verantwoordingsonderzoek als hoofdtaak

Deze taak die in de wet staat moet de Algemene Rekenkamer ieder jaar uitvoeren. Dan controleert zij de inkomsten en uitgaven van de rijksoverheid, en controleert of de jaarverslagen van de ministers kloppen. Dit jaarlijkse onderzoek heet het verantwoordingsonderzoek.

De Algemene Rekenkamer mag overal onderzoek doen

Naast deze hoofdtaak mag de Algemene Rekenkamer ook nog ander onderzoek doen naar belangrijke onderwerpen. De Algemene Rekenkamer werkt onafhankelijk en bepaalt zelf wat er onderzocht wordt. Om dat goed te kunnen doen, heeft de Algemene Rekenkamer toestemming om bepaalde dingen te doen. Bijvoorbeeld: de Algemene Rekenkamer mag onderzoek doen bij álle ministeries en andere overheidsorganisaties om te kijken of belastinggeld volgens de regels wordt uitgegeven. Al die organisaties moeten ook meewerken aan het onderzoek.

Leren van het verleden

Bij democratie hoort controle. Verantwoordingsdag is een daarom ook een belangrijk moment in de democratie.  Verantwoordingsdag zorgt ervoor dat de regering niet alleen plannen maakt (zoals op Prinsjesdag), maar ook terugkijkt en uitlegt wat ze heeft gedaan en waarom. Zo helpt Verantwoordingsdag de rijksoverheid om te leren van wat goed gaat, en wat niet. 

Ontdek zelf wat de rijksoverheid heeft gedaan met jouw belastinggeld in Ons geld ontcijferd.