De Algemene Rekenkamer heeft onderzoek gedaan naar het Jaarverslag 2025 en de bedrijfsvoering van het ministerie van Algemene Zaken.
Onze conclusies
Bij het ministerie van Algemene Zaken (AZ) waren in 2025 de uitgaven € 118,4 miljoen, de ontvangsten € 13,8 miljoen en de verplichtingen € 121,9 miljoen.
De minister-president, tevens minister van Algemene Zaken, is als voorzitter van de (rijks)ministerraad verantwoordelijk voor de eenheid van het algemene regeringsbeleid. Het ministerie van AZ dat hem daarin ondersteunt is een klein ministerie. In 2025 viel het kabinet-Schoof, waarna Tweede Kamerverkiezingen zijn gehouden. Het ministerie verhuisde in 2025 naar de tijdelijke locatie Bezuidenhoutseweg 73. Het ministerie verwacht het IT-traject AZ-Next in 2026 af te ronden.
Aandachtspunt prestatieverklaringen
Het ministerie van AZ heeft dit jaar een aandachtspunt voor de wijze waarop prestatieverklaringen worden vastgelegd. Voordat een ministerie een factuur van ingekochte goederen en diensten betaalt, moet het vaststellen dat de bestelde goederen of diensten daadwerkelijk zijn geleverd. Bij de verklaring dat de bestelde goederen of diensten zijn geleverd, hoort een onderbouwing met bewijsstukken. Het proces van de prestatieverklaringen moet zo zijn ingericht dat eenvoudig is te zien dat de bestelling, de levering en de factuur op elkaar aansluiten. Dit moet voorkomen dat het ministerie rekeningen betaalt voor goederen of diensten die nog niet, of slechts deels, geleverd zijn.
Het ministerie van AZ legt prestatieverklaringen digitaal vast in een systeem, maar een (zichtbare) onderbouwing daarbij ontbreekt. Mede door de invoering van een nieuw systeem in de eerste helft van 2025 is gebleken dat het ministerie in sommige gevallen moeite had de onderbouwingen bij de prestatieverklaringen te leveren. Een ontbrekende of ontoereikende prestatieverklaring kan leiden tot onzekerheden in de financiële verantwoording. Uiteindelijk waren de (meeste) onderbouwingen nog wel te reconstrueren.
Wij vragen aandacht voor het proces van prestatieverklaringen. Duidelijk moet zijn welke eisen aan dit proces worden gesteld, inclusief het vastleggen van onderbouwingen.
Samenvattend oordeel over de financiële informatie in het Jaarverslag 2025 van het ministerie van Algemene Zaken (IIIA), het Kabinet van de Koning (IIIB) en de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (IIIC)
Alle oordelen zijn positief
Alle totaalbedragen in de financiële verantwoording kloppen en het geld is volgens de regels besteed. Ook voor de artikelen zijn onze oordelen positief.