Direct naar (in deze pagina): inhoud, zoekveld of menu.

U bevindt zich op: Home Publicaties Onderzoeksrapporten

Buitenlandvergoedingen rijksambtenaren 2002-2008. Deel B

Deel B: detacheringen met bezoldiging

We hebben op verzoek van de Tweede Kamer onderzoek gedaan naar Nederlandse rijksambtenaren die werkzaam zijn geweest bij een internationale organisatie. In dit rapport presenteren we onze bevindingen bij de detacheringen met bezoldiging. Dit betreft ambtenaren die tijdens hun detachering een vergoeding ontvingen van de Nederlandse overheid. Eerder deden we onderzoek naar detacheringen zonder bezoldiging. Dit onderzoek publiceerden we op 9 april 2009.

Rapport PDF, 5443 kB


Het kabinetsbeleid omtrent internationale detacheringen lijkt niet meer in te houden dan de intentie om detacheringen krachtig te stimuleren. In dat licht gezien is een totaal van 504 detacheringen, met en zonder bezoldiging, in een periode van zes en een half jaar vrij klein. Het is lastig te beoordelen of het beleid op dit gebied doeltreffend is. Zo blijken er onverklaarbare verschillen te bestaan tussen de vergoedingen aan ambtenaren van gelijkwaardig niveau. Ook blijken er grote verschillen in vergoedingen te bestaan tussen de verschillende ministeries. Deze verschillen zijn er ook in het verstrekken van mobiliteitstoeslagen.


In het rapport bevelen we de ministeries de volgende maatregelen aan:

  • Maak de doelstellingen van het beleid inzake internationale detacheringen concreet.
  • Stimuleer het aantal internationale detacheringen, bijvoorbeeld door ambtenaren deze mogelijkheid standaard na vijf arbeidsjaren aan te bieden.
  • Stel een landelijke detacheringcoördinator aan.
  • Zet een bureau op die plaatsing van Nederlandse kandidaten op belangrijke internationale posities bevorderd.
  • Ontwikkel databases met internationale vacatures.
  • Neem detacheringsinformatie op in het salarissysteem en in de reguliere personeels- en managementinformatie.
  • Centraliseer per ministerie de besluitvorming, zodat ambtenaren van gelijkwaardig niveau niet onder verschillende condities worden gedetacheerd. Maak hierbij gebruik van op rijksniveau gecentraliseerde expertise.
  • Beleg het vaststellen van de voorwaarden over de detachering (zoals salaris en vergoeding) bij de al op rijksniveau gecentraliseerde expertise.
  • Leg het vooraf schriftelijk vast wanneer in individuele gevallen op welke gronden een financiële tegemoetkoming op z’n plaats is.
 

In haar reactie op het rapport zegt de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties toe het kabinetsbeleid rond internationale detacheringen op deze punten nader te bezien. Wel vindt zij het standaard aanbieden van internationale detacheringen te ambitieus. De minister zegt toe een casestudie uit te laten voeren naar de mogelijkheden om detacheringsinformatie in de salarissystemen vast te leggen.

De minister stelt dat er steeds sprake is van maatwerk, wat leidt tot verschillen in verstrekte vergoedingen. Zij is het met de Algemene Rekenkamer eens dat de besluitvorming duidelijk moet zijn vastgelegd, ook per individueel geval. De minister wil bezien wat gedaan kan worden om eenduidigheid in regelgeving te bewerkstellingen.

  Meer informatie

 

Volledige versie