U bevindt zich op: Home › Thema's
Op deze pagina vindt u alle publicaties (onderzoeken, achtergrondstudies) van de Algemene Rekenkamer over klimaat en energie.
Onderzoeksrapporten, brieven aan de Kamer, achtergrondstudies
Onderzoek | 15 november 2012
De gemiddelde temperatuur op aarde neemt toe. Dit leidt tot een stijging van de zeespiegel, het smelten van gletsjers, hogere (maar soms ook juist lagere) waterstanden in de rivieren en extremer weer. De veranderingen zullen grote gevolgen hebben voor mensen, planten en dieren.
Wij hebben onderzoek gedaan naar het Nederlandse ‘klimaatadaptatiebeleid’, oftewel naar de maatregelen die worden getroffen om ons land aan te passen aan de gevolgen van de klimaatverandering en zodoende minder kwetsbaar te maken.
Onderzoek | 14 juni 2012
Het kabinet wil van Nederland de ‘gasrotonde’ van Europa maken: een knooppunt waarheen gas wordt getransporteerd, waar gas wordt opgeslagen en van waaruit gas naar buitenlandse afnemers gaat. Zo wil het kabinet veiligstellen dat er op termijn gas voor Nederland beschikbaar blijft. Tegelijkertijd moet de gasrotonde onze internationale concurrentiepositie verstevigen en de werkgelegenheid vergroten. Wij hebben onderzocht hoe het kabinet de gasrotondestrategie heeft onderbouwd, hoe het de uitvoering ervan controleert en hoe de Tweede Kamer over het proces wordt geïnformeerd.
Onderzoek | 5 oktober 2011
Uit monitorgegevens blijkt dat de energiebesparing in Nederland al jaren achterblijft bij de ambities van de overheid. Wij hebben onderzocht hoe het komt dat de doelen voor energiebesparing niet worden gehaald en welke consequenties dat heeft voor de nationale en Europese energie- en klimaatdoelen voor 2020. Ook hebben we gekeken welke mogelijkheden er zijn om het energiebesparingsbeleid effectiever te maken.
Onderzoek | 25 maart 2010
In dit rapport blikken wij terug op het verzoekonderzoek Subsidieregeling «Milieukwaliteit Elektriciteitsproductie» (MEP), dat wij in mei 2007 hebben gepubliceerd.
De MEP-regeling moest ervoor zorgen dat 9 % van de elektriciteitsverbruik duurzaam werd geproduceerd. Op grond van de MEP-subsidieregeling konden energieproducenten een vergoeding van de overheid krijgen wanneer de door hen geproduceerde elektriciteit duurzaam was opgewekt, bijvoorbeeld door biomassaverbranding of windkracht.
Deze regeling is in augustus 2006 beëindigd voor nieuwe aanvragen omdat, volgens inschatting van de minister, de MEP-doelstelling voor 2010 ook bereikt zou worden zonder nieuwe subsidieverstrekkingen.
Per april 2008 heeft de minister van EZ een nieuwe subsidieregeling voor duurzame energie gestart: de Stimulering Duurzame Energieproductie (SDE). De minister heeft bij het opstellen van deze opvolger van de MEP rekening gehouden met de resultaten en conclusies uit ons eerdere rapport.
Onderzoek | 10 november 2009
Uitgebreide informatie over specifieke onderwerpen
Dossier | 25 oktober 2012
Dossier | 22 oktober 2012